Tri najlepšie kampane bánk na záver roka 2020

hypoteky swell

Rok 2020 prepísal rekordy vo výhodnosti úrokových sadzieb. Na svoje si prišli milovníci krátkych ako aj dlhších fixácii. Čo je ešte aktuálne na záver roka? Najviac vyšperkovali svoju ponuku tieto banky:

Prima banka a 40mes. fix za 0,4% p.a.

Prima banka dlhodobo razí cestu poskytovania najnižších sadzieb na trhu. Výhodné úrokové sadzby sú jedným z najdôležitejších nástrojov zvyšovania trhového podielu. Kým v minulosti platilo, že iné banky sa snažili ponuke z Prima banky výškou sadzby konkurovať, pri tejto úrokovej sadzbe tento boj vzdali. Okrem sadzby 0,4% na fix 40mes. táto banka ponúka aj nasledovné:

–        možnosť najvýraznejšieho refinančného skoku (z vysokej splátky na najnižšiu),

–        spojenie viacerých úverov do jedného, a refinancovanie aj do 100% z hodnoty nehnuteľnosti,

–        úver bez poplatku za spracovanie,

–        bez dokladovania výšky príjmu

–        preplatenie pokuty za predčasné splatenie,  

–        sporenie k účtu s garantovaným zhodnotením 5% p.a.

mBank a 5r. fix za 0,74% p.a.

Okrem mimoriadne výhodnej úrokovej sadzby pri 5r. fixácii banka ponúka tieto extra benefity:

–        prepracovaný systém mimoriadnych splátok, vďaka ktorému je možné dať mimoriadnu splátku pohodlne bez návštevy pobočky, kedykoľvek, hoci aj viac krát za mesiac,

–        úver so splatnosťou do 40rokov. Spolu  so systémom mimoriadnych splátok môžeme získať najväčšiu flexibilitu splácania úveru na trhu,

–        úver bez poplatku za spracovanie,

–        účet v banke po splnení jednoduchých podmienok bez poplatku.

OTP banka a 7r. fix od 0,99% p.a.

Dlhšiu fixáciu (10r.) so sadzbou  0,99% sme tu už mali. Táto kampaň od UniCredit banky sa stretla s veľkým úspechom, avšak v ponuke bola len veľmi krátky čas. Kampaň OTP banky trvá od leta 2020 a aktuálne je v platnosti do konca roka. OTP banka okrem najvýhodnejšej sadzby na 7r. fix okorenila svoju kampaň nasledovnými atribútmi:

–        úver bez poplatku za spracovanie,

–        preplatenie pokuty za predčasné splatenie,

–        refinancovanie úveru už po šiestich mesačných splátkach.

Ktorá kampaň je najlepšia z hľadiska preplatenia na úrokoch?

Nikto to dnes s určitosťou nevie. Na jednej strane stojí úspora na úrokoch pri kratšej fixácii, na druhej strane stojí väčšia istota výbornej sadzby na dlhšie obdobie. Ak budú sadzby o pár rokov výraznejšie rásť, samozrejme lepšie by bolo zvoliť dlhšiu fixáciu a rezervovať súčasné podmienky.

Pozrime sa ešte, čo presne znamená rozdiel sadzby 0,4% vs napr. 1,09% (bežná sadzba na existujúcich úveroch) v číselnom vyjadrení.

Ak máte sadzbu 1,09%  napr. na úvere vo výške 100.000 € na 30 rokov, na úrokoch zaplatíme prvý rok 1.076 €. Pokiaľ by sme mali sadzbu 0,4%, tak na úrokoch by sme zaplatili len 394 €, čo je „zľava“ na zaplatených úrokoch vyše 63%!