Chcem kupovať nehnuteľnosť. Ako na to?

V živote sa každý z nás stretne so situáciou, kedy si povie, že sa chce osamostatniť a plánuje kúpu vlastného bývania. Či si už zakladáte rodinu, chcete sa osamostatniť od rodičov, prípadne potrebujete menší byt vymeniť za väčší.

Poďme si povedať pár cenných rád, ktoré sa nám zídu v prípade, že sme sa rozhodli zrealizovať kúpu vysnenej nehnuteľnosti.

Lokalita

Najpodstatnejší faktor, ktorý Vás napadne pri hľadaní vysnívaného bývania, pretože dobrá lokalita Vám garantuje, že Vaša nehnuteľnosť si udrží hodnotu aj v časoch výkyvov na realitnom trhu. Nenechajte sa zlákať relatívne výhodnou cenou, spravidla býva problémom pri takýchto cenách prístupová cesta alebo nevýhodná poloha. Netreba zabúdať, že takýto typ nehnuteľností bude ťažšie predajný v prípade už spomínaných výkyvov na trhu. Pri tomto kroku je podstatné zamyslieť sa nad tým, akú sumu chcem investovať do bývania. Koľko mám našetrené, a akú výšku úveru si budem môcť dovoliť. Poloha nehnuteľnosti, občianska vybavenosť, dostupnosť verejnej dopravy, možnosti parkovania( ako aj odpovede na otázky: Je v blízkosti škôlka? Jasle? Škola? Ihrisko? Potraviny? Drogéria? Nemocnica?) to všetko sú dôležité aspekty, ktoré by ste pri kúpe mali zvážiť. Podstatným faktorom sú aj susedia. Akí sú moji budúci susedia? A čo hlučnosť? Bývajú v danej lokalite hlučné párty? Aká veková kategória susedov v danej lokalite býva? Odporúčame Vám, aby ste si našli čas a na predchádzajúce otázky našli odpovede. Ak ste sa rozhodli pre byt, nezabudnite sa spýtať na zvyklosti susedov v bytovom dome. Aj to ako je riešené upratovanie spoločných priestorov je podstatný atribút.

Náklady spojené s nehnuteľnosťou

Veľmi podstatná vec, na ktorú nikdy nezabúdajte. V prípade financovania z banky je nutné myslieť aj na to, že okrem splátky hypotéky, sa s nehnuteľnosťou spájajú ďalšie náklady na užívanie nehnuteľnosti, ako aj údržbu, či priebežnú opravu.

Zvažujete, že si nájdete overeného profesionála, ktorý Vám pomôže s kúpou a samotným financovaním nehnuteľnosti ?

Ak ste si vybrali nehnuteľnosť, začnite obhliadkou. Podrobná obhliadka je nevyhnutnou súčasťou kúpy. Ak sa rozhodnete spolupracovať s profesionálom, tak Vám poradí nielen s  obhliadkou, ale aj s cenou. Dokáže Vám povedať, či náhodou nie je cena veľmi prehnaná, teda nadhodnotená. Upozorní Vás na to, čo si treba všímať na obhliadke. Ja osobne odporúčam, nepodľahnite čaru osobnosti, keď Vám niekto sľúbi, že nevidí problém a všetko zabezpečí bez akýchkoľvek problémov. Profesionálny odborník musí poznať trh. Zváži Vaše očakávania a samozrejme poradí, ako na celý proces predaja a kúpy zrealizovať.

Exteriér

Prvá vec ktorá zaujme každého potenciálneho kupca. To znamená, že pred samotným predajom je potrebné venovať náležitú pozornosť celkovému výzoru nehnuteľnosti. Úprava okolia vyhliadnutej nehnuteľnosti, trávnik, či chodník alebo upravená vstupná bránka, či výťah, to sú prvé dojmy, ktoré na Vás zapôsobia. Neporiadok a smeti na okolí nemajú v takýchto prípadoch miesto. Tak, ako šaty robia človeka, tak aj prvý dojem z nehnuteľnosti Vám veľa napovie. Stojí za námahu zistiť si aj ďalšie podstatné informácie a to, či sa v blízkom okolí plánuje výstavba nejakého projektu alebo diaľnice. Prečo? Jednoducho preto, že o pár rokov sa môže stať, že zostanete prekvapení, keď sa z pomerne kľudnej lokality stane hlučná časť, v ktorej už bývať nebudete chcieť.

Interiér

Prvé čo je potrebné si všímať keď vstúpite do predávanej nehnuteľnosti je čistota, poriadok, sviežosť, či vzdušnosť. To sú základné atribúty ktoré si všímate, keď otvoríte dvere do domu či bytu. Vymaľované steny, čistá kuchyňa, nové stierky, podlahy, dvere, okná, kúpeľňa, komora, pivnica, kočikáreň či špajza. To všetko si treba všímať pri obhliadke. Žiadna pleseň na stenách, vkusne upratané hračky či utretý prach je minimum, čo nám udrie do očí. Výmera domu, či bytu, orientácia svetových strán, pripojenie na internet, klimatizácia, elektrické rozvody, či výmena stúpačiek v bytovom dome, zateplenie bytového domu alebo aj to, či sa plánuje rekonštrukcia bytového domu, alebo oprava strechy. Ako je riešené vykurovanie nehnuteľnosti prípadne aký je stav radiátorov. Je k dispozícii parkovacie miesto? Aj to sú veci, o ktoré sa pri kúpe nehnuteľnosti treba zaujímať. Preto radíme, pýtajte sa.

Pri rodinnom dome platí to isté. Či ide o novostavbu alebo zrekonštruovanú nehnuteľnosť, ako je riešená prístupová cesta, či bol niekedy rodinný dom zatopený, aj to sú relevantné otázky. Nezabudnite si preveriť stav vody, plynu, elektriny, či boli prívody rekonštruované a kedy. Tiež informácia o tom, či sú potrebné certifikáty k danej nehnuteľnosti k dispozícii, je veľmi potrebná. Informujte sa o všetkých úpravách, ktoré boli vykonané alebo sa len plánujú. A veľmi podstatná vec, na ktorú mnohí pozabudnú pri obhliadke: Vysporiadanie majetkových práv k pozemku k danej nehnuteľnosti. Aj to je fakt, ktorý dokáže významne skomplikovať nakladanie s nehnuteľnosťou.

Kúpna zmluva

To je dokument, v ktorom musia byť špecifikované všetky podstatné náležitosti týkajúce sa predávanej nehnuteľnosti. Základom je presne označiť nehnuteľnosť, ktorá je predmetom kúpy, uviesť cenu nehnuteľnosti, spôsob jej zaplatenia, ako aj presne špecifikovať zmluvné strany. K samotnému podpisu by ste mali pristúpiť až v momente, keď ako kupujúci bude mať vyriešené financovanie. (či už úverom alebo z vlastných zdrojov). Spôsob a dátum dokedy Vám bude odovzdaná nehnuteľnosť, ako aj podmienky prepisu vlastníckych práv sú dôležitým faktorom špecifikácie v predmetnej zmluve. Ak na predávanej nehnuteľnosti viaznu ťarchy, je potrebné do zmluvy tieto skutočnosti zapracovať resp. ich odstrániť pred samotným podpisom. V prípade bytu nezabudnite, že je potrebné od správcu bytového domu zabezpečiť vyhlásenie, že predávajúci nemá žiadne nedoplatky na nájme, resp. podlžnosti voči správcovi vrátane úhrad spojených užívaním bytu a nebytového priestoru. To isté platí pri poplatkoch za energie a plyn. Uistite sa, že na predávajúceho nie je vedená exekúcia, či iné ťarchy, ktoré overíte na výpise listu vlastníctva prostredníctvom internetu.

A nakoniec len jedna rada.  Nezabúdajte na to, že profesionáli zo SWELL Financial Group, a.s. nie sú len ľudia, ktorí sa stali finančníkmi ale sú finančníci, ktorí zostali ľuďmi. Preto Vám Radi pomôžeme pri riešení Vášho bývania, ako aj s otázkami ohľadne financovania.

Autorka Ing. Jana Valkučáková, MBA.